úvod
denník
fotogaléria
linky
2. september: pol cesta na Zlatý vrch Monte d´Oro
- Cascade Anglaise - Vizzavona - Bergerie d´Alzeta
Anglické kaskády

nastúpaných: 1041 mm
naklesaných: 1317 mm
max.výška: 2095 m.n.m
teploty: min. 6 °C, max. 26 °C.
hrubý čas pochodu: 11 hod.

6:15 - skupina mongolských pastierov združená okolo Milana Cíglera z Banskej Bystrice vyráža do spiaceho Zlatého kopca. Slniečko nás dobehlo na hrebeni, s pôžitkom varíme čaj a raňajkujeme. Prekrásne ráno po príma noci. (Janík)
Po GR20 s nami putujú aj dvaja starší páni. Vždy vyrážajú z chaty/refudžie o šiestej ráno, a mastia hore do sedla, aby boli v horách prví. A my ich tam vždy čakáme, čerstvo zobudení, alebo po raňajkách a s úsmevom sa zdravíme: bonžúúr! Vyzerajú že z toho nemajú radosť. Budíček bol o 6:10, nalačno do sedla 2100 mnm. Tam raňajky, potom zostup ku kaskádam (bivaky od sedla boli každých 30-45 minút, voda všade). Kúpačka, foto, pranie. Okolo piknikujú ľudia a my si pritom bezostyšne perieme prádlo a sušíme bielizeň halabala narozkladanú po skalách. Podaktorí (JP) nedbá na verejnosť a kúpe sa nahí. Puritánka (treba písať iniciály?) to nejde prežiť. Do Vizzavony je to už len 1 hodinová cestička s černicami. V malom horskom mestečku (10 domov, nádražie, hotel, reštaurácia, obchod) majú len 3 bagety a 0 chlebov. Pobrali sme čo sa dalo, zjedli tuniaka a stúpame nenápadnými serpentínkami. 700 výškových metrov sme nastúpali ako nič. Keď v tom zrazu: PERNÍKOVÁ CHALÚPKA! Bergeria - salaš ako z rozprávky o korzických pastieroch. Nevaháme a hádžeme bagáž na zem - ostávame tu na noc. S Janíkom sme vnútri útulne, M+M stavajú stan na peknom trávnatom dvore medzi kedysi obrábanými malými políčkami. V útulničke je nízka pričňa (letisko 4 m²) a kamenný krb. Práve dnu vbehla aj jašterica. Asi sme naozaj hladní. Rozprávame stále o jedle, napríklad:
Marta: „Jé - teliatko. Ušaté. Milé!“
Janík: „ Noo. Bolo by do bagety!“
(Marta)

Voda: od Vizzavony 2 pramene, nedaj sa pomýliť malým bočným pramienkom vľavo od bučiny. O zákrutu vyššie je poriadny prameň (to dole bol len odtok z horného prameňa). Voda aj pri salaši. (vodný hospodár Miňo)

« predch.deň ďalší deň »